2011. december 8., csütörtök

Az úr segedelmével: génőrzés a templomkertekben

http://www.szabadfold.hu/gazdanet/az_ur_segedelmevel_genorzes_a_templomkertekben
2011. DECEMBER 08.
Minden program annyit ér, amennyit helyben megvalósítanak belőle! Az itt ültetett őshonos gyümölcsös példája országos mozgalommá kell, hogy terebélyesedjen, és ehhez a tárca minden segítséget megad – mondta Ángyán József a Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára Béren, az Evangélikus Egyházközség templomkertjében ültetett gyümölcsös ünnepélyes avatásán.
A gyümölcsös telepítésének előzménye, hogy a jövő nemzedékek országgyűlési biztosának kezdeményezésére 2011 szeptemberében természeti örökségünk megóvásáért és értékeink megőrzéséért írt alá együttműködési megállapodást több egyházi vezető, szakmai és civil szervezet, valamint Ángyán József, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára.
Az aláírók úgy vélik, a vadon élő állat- és növénytársulások mellett természeti örökségünk fontos része a hazai mezőgazdasági génállomány, köztük a gyümölcstermő fásszárú növények. Cél, hogy a Kárpát-medencében megőrzött fajták minél nagyobb egyedszámban terjedjenek el – olvasható a VM közleményében. Ennek érdekében elsőként a Béri Evangélikus Egyházközség templomkertjében ötven őshonos gyümölcsfát (alma, szilva, körte, cseresznye) ültettek a kezdeményezés támogatói, köztük a zöld ombudsman és munkatársai. Az előkészületi munkákban a Bükki Nemzeti Park szakemberei és helyi lakosok vettek részt.
Az ünnepélyes kertavatáson Ángyán József mellett több támogató szólt a génmegőrzés jelentőségéről, köztük, Thuránszky István lelkész és Grédics Szilárd, a Bükki Nemzeti Park igazgatója. A gyümölcsöst Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke megáldotta. Az eseményen részt vett az összefogás kezdeményezője, Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa is. A kezdeményezés első eredményének bemutatásakor elhangzott, hogy már ötven templomkertet és nagyon sok iskolakertet jelöltek ki a program folytatásaként.

Különleges fajtákat kell fenntartani, mert ki tudja, mire lesznek még jók. Fotó: Ujvári Sándor